Girlanda balonowa – jak zrobić ją samodzielnie?

Girlanda balonowa – jak zrobić ją samodzielnie?

Girlanda balonowa – jak zrobić ją samodzielnie?

Barwne girlandy balonowe cieszą się popularnością nie tylko wśród profesjonalnych firm organizujących imprezy weselne czy prezentacje nowych modelów samochodów w salonach. Balonowe kompozycje to bardzo uniwersalna dekoracja, która z powodzeniem nadaje się również do podniesienia rangi wielu kameralnych uroczystości.

Okazuje się ponadto, że efektowna girlanda wcale nie wymaga dużych zdolności artystycznych ani wielogodzinnej pracy, bowiem niedrogo można kupić gotowy zestaw. Girlanda balonowa własnoręcznie wykonana to nie tylko powód do dumy i satysfakcji, ale i piękny gest, który z pewnością doceni zaskoczony solenizant czy goście. Podpowiadamy jak samodzielnie zrobić girlandę z balonów!

Kolorowa girlanda – zestaw kupiony i co dalej?

Zakup girlandy to połowa sukcesu, teraz czeka Cię już tylko dobra zabawa, olbrzymia satysfakcja i… okrzyki zachwytu osób urzeczonych przygotowaną przez Ciebie wyjątkową niespodzianką. Trzymając się określonego planu działania i przestrzegając pewnych zasad, to mniej więcej po godzinie konstruowania girlandy – będziesz mógł cieszyć się efektami swojej pracy.

Zestawy girlandowe składają się co najmniej z kilkudziesięciu elementów, dlatego przydaje się przydaje się prosta pompka do balonów, która zdecydowanie ułatwia i przyspiesza ich nadmuchiwanie. Wszystkie pozostałe niezbędne części do zrobienia girlandy znajdują się już w kompletnym zestawie, mianowicie różnej wielkości i kolorów balony, taśma do girland oraz żelki/kropki obustronnie klejące do łączenia balonów.

Tworzenie girlandy – krok po kroku

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do robienia girlandy z balonów jest dokładne odkurzenie podłogi pomieszczenia, w którym planujecie pracować oraz zabezpieczenie wszelkich przedmiotów z ostrymi krawędziami w obrębie powstającej dekoracji. Zabieg ten ma na celu ochronę nadmuchanych balonów przed przebiciem.

W następnej kolejności można rozpocząć nadmuchiwanie balonów przy pomocy specjalnej pompki (np. dwustronnej) albo tradycyjną metodą, czyli ustami (ze względu na dużą liczbę balonów, z jakich zbudowana jest girlanda – zalecamy pierwszą opcję). Nadmuchiwane balony najlepiej jest wiązać klasyczną techniką, czyli na tzw. supełek, ale można do tego również wykorzystać sznurek bądź żyłkę.

Po nadmuchaniu kilku sztuk balonów, można sukcesywnie montować je na taśmie do girland, np. tzw. „czwórkami”. Przy balonach o rozmiarze ok. 10-12 cali – optymalnie jest wykorzystać cztery kolejne otwory w taśmie, a potem pominąć pięć następnych (odstęp) i ponawiać taką sekwencję dalej – aż do uzyskania pożądanej długości girlandy. Należy ponadto pamiętać, żeby pozostawić kilka pustych otworów na początku i na końcu taśmy. W trakcie tworzenia girlandy oraz dla uzyskania ciekawszego efektu, warto zmieniać kolory balonów i ich rozmiary. Można zbudować jedno- lub kilkuelementową girlandę.

Wolne dziurki na taśmie można wykorzystać do zawieszenia girland(y) na ścianie, na suficie, do podwieszenia na bramie lub innej konstrukcji. Po zbudowaniu trzonu girlandy, można dołożyć dodatkowe, mniejsze baloniki – aby uatrakcyjnić dekorację i/lub zakryć puste przestrzenie. Doskonale do tego nadają się dwustronne kropki klejowe, które z powodzeniem posłużą także do wzbogacenia girlandy np. o napis, wstążeczki, kwiatki, serduszka, konfetti, kokardy i inne ozdoby.

Budowa girlandy z balonów – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Większość balonów, z jakich budowana jest girlanda, ma tradycyjny – kulisto-owalny kształt. Kiedy balon uzyska swoją normalną formę, dalsze nadmuchiwanie skutkuje powstaniem charakterystycznego wybrzuszenia w kształcie odwróconej gruszki, czego należy się wystrzegać, aby uniknąć pęknięcia balonika.

Niektóre balony mogą posiadać talkowaną powierzchnię, co chroni je przed sklejaniem, ale i niesie ryzyko pobrudzenia ciemniejszego ubrania. Z tego względu, przed pompowaniem balonów i tworzeniem z nich girlandy – warto założyć fartuszek albo zmienić odzież na roboczą.

Taśma do girland posiada zazwyczaj ostro zakończone brzegi. Wskazana jest więc ostrożność, bowiem bezpośredni kontakt z krawędzią taśmy – może spowodować rozerwanie balonu. Girlandy balonowe nie powinny być przechowywane ani eksponowane na intensywnym słońcu, bowiem wysoka temperatura powoduje wzrost ciśnienia w balonach, czego konsekwencją jest ich pękanie.

To już wszystkie porady dotyczące tworzenia girland z balonów, mamy nadzieję, że okażą się pomocne. Życzymy udanej zabawy i piorunujących efektów Waszej pracy!